מחזאות ישראלית

המובן מאליו

יוסף אל דרור

בי״ת

לא קראתי את הר הקסמים, את החטא ועונשו, את הבושם, האיש ללא תכונות. 

את המוקיון אני לא זוכר אם קראתי, מתוך מאה שנים של בדידות קראתי שני עמודים, לא גמרתי את דוריאן גריי, לא קראתי אף ספר של קורטז, או קורטזר, או איך שקוראים לו, או לשניהם.

לא ממש קראתי אף א.ב. יהושוע. אני זוכר כמה משפטים מבאר התכלת העזה על משה דיין ועל כמיהתו המטאפיזית-לא-מודעת למוות. את מיכאל שלי יש לי תחושה שקראתי אבל אני לא בטוח, למרות שאני זוכר איזה גיאולוג, אבל אולי זה מהסרט, למרות שגם את הסרט לא ראיתי, למרות שאני זוכר את עודד קוטלר, אם כי אולי זה היה קטע ארכיון. רומן רוסי- עמוד אחד, הראשון, נהניתי. יואל הופמן- שתיים או שלוש מהפסקאות האלה, אף גרוסמן, בעצם, לא, הזמן הצהוב ב"כותרת ראשית". ברטראנד ראסל- הייתי ממש קרוב כמה פעמים לפתוח ספר שלו, ממש קרוב, אני לא יודע מה קרה.

כמו כן, לא קראתי את הספרים הבאים:

דיוויד קופרפילד, איש עומד מאחורי אישה יושבת, העולם לפי גארפ, המחברת הגדולה, תמול שלשום, למרות שזה קצת מוזר להזכיר את תמול שלשום בשעה שלא קראתי גם את שירה, או את מזל דגים, המלבוש, וכן הלאה, אבל כנראה שתמול שלום מסמל משהו.

שירים של פושקין, שקיעה כפרית, זן ואומנות אחזקת האופנוע, היהודי האחרון, את והב בסופה, ספרים של מישימה, בעקבות הזמן האבוד, סלין, שנחאת המצרי וגם הרומאי, בקיצור, אף ספר של מיקה ולטארי. מפליני אני יכול להישבע רק על אינטרוויסטה, חזרת התזמורת, הספינה שטה וסטיריקון. משמונה וחצי ראיתי חצי, לה דולצ'ה ויטה חצי, ואת השאר לא.

לא ראיתי את המדבר האדום, טרקובסקי אף סרט. ברגמן: שלושת רבעי ממחיי המריונטות, לא ראיתי את תותי בר, תמונות מחיי נישואין  הקלטתי ולא ראיתי, פאני ואלכסנדר אני לא זוכר כלום, רק שני ילדים: כנראה את פאני ואלכסנדר עצמם.